چشم انداز

استان سیستان و بلوچستان یکی از پهناورترین استان های کشور است که میزان ازدواج های فامیلی در این استان و بالطبع آن بیماری های ژنتیکی بسیار بالاست به طوریکه بنا به اعلام معاونت بهداشتی دانشگاه، بیماری های ژنتیک چهارمین علت مرگ و میر کودکان زیر 5 سال است همچنین بنابر اعلام اداره ژنتیک وزارت بهداشت، آمار مشخصی از تولد کودکان مبتلا به بیماری های کروموزومی در کشور وجود ندارد اما پیش بینی می شود سالانه بین 2 تا 250 کودک مبتلا به سندرم داون در کشور متولد می شوند.

از طرفی با توجه به کنترل بیماری های عفونی، برای کاهش مرگ ومیر شیرخواران، باید کنترل جدی روی بیماری های ژنتیکی انجام گیرد چرا که تحت کنترل در آوردن بیماری های عفونی باعث شده که بیماری های ژنتیک فرصت بروز پیدا نمایند.

متاسفانه آمار مشخصی از تمام بیماری های کروموزومی در کشور وجود ندارد چرا که این امر مستلزم تشخیص صحیح و ثبت دقیق در مراکز درمانی و زایشگاه هاست. در بیمارستان ها چیزی حدود یک سوم تخت های بیمارستانی توسط بیماران ژنتیکی اشغال شده است.

همه ی این موارد ما را بر آن داشت تا با تاسیس مرکز تحقیقات ژنتیک بیماری های غیر واگیر سهم کوچکی در توسعه دانش ژنتیک و کنترل بیماری های مهم ژنتیکی داشته باشیم و فرصت هایی برای ارتقاء دانش ژنتیک و شناسایی بیماری های شایع ژنتیکی استان نیز فراهم آید.


معرفی مرکز

محتوای مرتبط